19 жовтня 2011 року у Сокальському НВК «СШ І-ІІІ ст. №3-колегіум» відбулася науково-практична конференція, присвячена 200-річчю від дня народження Маркіяна Шашкевича під гаслом «Будителі духу народного…».У конференції взяли участь вчителі української мови та літератури Сокальського освітнього округу. Організаторами конференції є районний методичний кабінет відділу освіти та вчителі Сокальського НВК «СШ І-ІІІ ст. №3-колегіум» Токаж Світлана, Мигаль Софія, Шукатка Лідія.
Як наголосили доповідачі, саме Маркіян Шашкевич став натхненником, організатором і лідером демократично зорієнтованого громадсько-культурного угрупування “Руська Трійця”, навколо якого, крім соратників Івана Вагилевича та Якова Головацького, групувалося чимало інших однодумців, прихильників та послідовників. Йшлося і про стосунки українських громадсько-культурних діячів та польської академічної спільноти, які спершу на хвилі демократичних рухів збиралися разом, а після студентських років розійшлися у різні національні табори. Згадувалося про М. Шашкевича, І. Вагилевича і Я. Головацького як про вчених із соборницьким баченням України, дослідників давньої історії (до приходу поляків на західноукраїнські землі), відкривачів і популяризаторів пам’яток давньоукраїнської культури. Зокрема, про Я. Головацького – як засновника кафедри української мови та літератури (1848 р.) та ректора Львівського університету (1862-1864 рр.), про І. Вагилевича – як упорядника фондів та керівника Львівського міського архіву (1862-1864 рр.), архівіста, чия система опису музейних експонатів лягла в основу пізнішого усталеного стандарту опису документів, тощо.
Гармонійну творчу атмосферу заходу творила і книжкова виставка. В експозиції було представлено найдавніші літературні та наукові праці Маркіяна Шашкевича, Івана Вагилевича та Якова Головацького, альманах “Русалка Дністрова”. Окрім першодруку 1837 року, були представлені також пізніші перевидання збірника, який попри цензурні заборони став першим маніфестом українського національного відродження у Галичині.
У рамках конференції було представленопрезентацію про видатного громадського діяча, поета, основоположника нової літератури на Галичині, Буковині, Закарпатті, борця за справу утвердження української національної ідеї Маркіяна Шашкевича.